Demencija nije samo dijagnoza, to je stvarnost koja mijenja živote oboljelih i njihovih obitelji.
Klaunovi doprinose osnaživanju i mentalnom blagostanju ranjivih skupina jer su umjetnički osposobljeni da podržavaju, ohrabruju i povezuju se s publikom prepoznajući njihove potrebe i potencijale. Oni razvijaju blisku vezu s ljudima koje susreću te svaki novi susret rađa i nove zajedničke priče i iskustva. Vrlo često ljudi dijele svoje brige i misli te to od klauna zahtijeva veliku empatiju i znanje. Upravo su zbog toga svi klaunovi koji rade na programu za oboljele od demencije sveobuhvatno educirani na umjetničkom, medicinskom i psihološkom polju kako bi se mogli spremno nositi sa svim pitanjima koja se pred njih postavljaju.
Program za osobe oboljele od demencije – S klaunom do sjećanja, proizašao je iz trogodišnjeg projekta ClowNexus gdje smo u suradnji s osam iskusnih europskih klaundoktorskih organizacija detaljnije istražili kako se klauniranje i humor mogu koristiti za razvoj snažnijih društvenih veza i omogućiti bolju komunikaciju s osobama koje žive s demencijom. Projekt je sufinanciran iz programa Europske Unije – „Kreativna Europa“, a njegovom provedbom razvijene su nove metodologije za zajednički kreirane umjetničke intervencije u socijalnom, zdravstvenom i obrazovnom okruženju.
Gdje provodimo program S klaunom do sjećanja?
• Dom za starije osobe Kantrida
• Dom za starije osobe Park
• Dom za starije osobe Medveščak
„Osobe koje su smještene na Alzheimerovom odjelu vas uistinu rado iščekuju, osjetili su taj individualni pristup i raduju se kada vas vide. Ima osoba koje nisu komunicirale, nisu kontaktirale, ali na vašu pozitivnu energiju, prepoznavanje kroz vrlo kvalitetnu pripremljenost projekta, on stvarno pokazuje već sada velike rezultate i jako se veselimo nastavku.“
– Nataša Koražija, ravnateljica doma za starije „Park“
„Najjače me je ljudski dotaknula reakcija naših korisnika koji imaju dijagnosticiranu Alzheimerovu ili drugu demenciju jer znam koliko su nažalost slabo funkcionalni u svakodnevnom životu. Pjesma i radost susreta s klaunovima iz njih je izvukla reakcije za koje bih prije rekla da ih nisu u stanju proizvesti. Svjedočiti tome bilo je, rekla bih, za svakog čovjeka inspirativno iskustvo.“
– ravnateljica Doma za starije i nemoćne Poreč, Sandra Ćakić Kuhar.