Ma kako različiti bili, glazba je jezik koji razumiju baš svi. Glazba je umjetnost koja spaja i koja ne osuđuje. Ona ne poznaje razlike i ne vjeruje u predrasude.
Upravo je glazba povezala klaunovedoktore i djecu s teškoćama u razvoju te pokazala kako je umjetnost dobrodošla u rehabilitacijskim ustanovama.
Interaktivna glazbena predstava Karavan Orkestar nastajala je nekoliko godina. Pažljivo osluškujući potrebe djece s umjerenim i težim teškoćama u razvoju, klaunovidoktori razvili su prilagođenu predstavu koja zadovoljava njihove potrebe za interakcijom te participacijom u kulturnim i umjetničkim događanjima.
Karavan Orkestar glazbena je priča u kojoj tri klaunadoktora tragaju za orkestrom te ga pronalaze u rehabilitacijskim ustanovama. Program se odlikuje suptilnim pristupom, jednostavnom i gotovo neverbalnom komunikacijom koju klaunovidoktori ostvaruju s djecom, ostavljajući im prostor za reakciju, ma u kojem god obliku ona došla.
Karavan Orkestar prepoznat je i na natječaju Zagrebačke banke, Moj Zaba start 2017. na kojem je osvojio prvu nagradu stručnog žirija u kategoriji Društvo.
Klaunovidoktori prilagođavaju se
potrebama djece s teškoćama u razvoju
„Djeci s teškoćama je važno to što im nudimo mogućnost sudjelovanja u kulturnim aktivnostima iz kojih su, u svakodnevnom životu, isključeni. Naš uspjeh leži u konceptu predstave koja je prilagođena djeci, dajemo im vrijeme za reakciju, prostor da budu ono što jesu, usporavamo i prilagođavamo se njihovim potrebama. Ovakav je pristup djeci s poteškoćama prirodan, oni zatvaraju vrata kada im je nešto prebrzo, kada društvo nešto očekuje od njih. Klaunovidoktori daju im trenutke radosti koje mogu podijeliti s njima bez ikakvih očekivanja.“
— Christophe Dumalin,
dugogodišnji klaun i međunarodni voditelj programa Karavan Orkestar