Vađenje krvi nije ugodno. Ni s dvije ni s pedeset i dvije. Igla nije strašna, ali strah jest. Ponekad je tako velik da je gotovo nemoguće izvršiti pretragu. Dijete vrišti, roditelj ga ne može utješiti, a liječnici i sestre ne pronalaze način kako bi ga umirili.
Velik izazov predstavljaju i ultrazvuk, magnetska rezonanca, punkcija, kao i mnoge druge zahtjevne i ponekad bolne pretrage. Predoperativno i postoperativno razdoblje može biti emotivno teško i za dijete i za roditelja.
Nakon godina djelovanja u bolnicama, klaunovidoktori uočili su potrebu za klaunovskom intervencijom u laboratorijima, dnevnim bolnicama, kirurškim i ortopedskim ambulantama te čekaonicama hitne pomoći.
U programu Intenzivan osmijeh, jedan klaundoktor šest je sati dežuran i po potrebi i pozivu, intervenira smirujući dijete i odvraćajući mu pažnju od nelagodne pretrage.
Osim s djecom, klaundoktor vrijeme provodi i s njihovim roditeljima te im pruža podršku, prvenstveno kao čovjek, a kroz šalu i tipične klaunovske gegove i kao klaundoktor.
Program Intenzivan osmijeh provodi se u:
- Klinički bolnički centar Zagreb Rebro
- Klinički bolnički centar Zagreb Šalata
- Klinički bolnički centar Rijeka
- Klinički bolnički centar Split
- Klinički bolnički centar Osijek
Što kažu klaunovidoktori?
„Jedna curica je jako počela plakati kada je shvatila da je na redu za vađenje krvi. U tom sam trenutku došao mirno pored nje i pitao je može li mi pridržati ukulele. Još u šoku, s plačljivim glasom rekla je da može i tu sam nastavio s igrom. Prestala je plakati i zajedno smo otišli u sobu za vađenje krvi i sve je super prošlo. Oboje smo dobili medalju za hrabrost, crveni nos!“
— Dr. Zvekan
Smijeh prije operacije
„Taman sam došla kad se djevojčica spremala da ju odvezu na operaciju. Ležala je na krevetu i čekala da ju odguraju. stala sam iznad nje i napravila sam joj klaunovsku operaciju s crvenim nosom. U salu je otišla sa smiješkom, a i njen otac se razvedrio.“
— Sestra Milosrdić