Kontinuirano nadograđivanje znanja za rad s najranjivijim skupinama, u CRVENIM NOSOVIMA nikad ne prestaje. Ovog tjedna, okupljamo klaunovedoktore iz cijele Hrvatske, kako bi obogatili, nadogradili i stekli nova znanja i vještine. Međunarodna putujuća škola humora, poznata i kao ISH TO GO, u ovim se trenutcima održava u Zagrebu, u velikoj dvorani Centra za kulturu i informacije Maksimir.
Uz brojne vrhunske radionice, danas smo imali čast ugostiti i poslušati predavanje glavne sestre Klinike za pedijatriju KBC-a Zagreb, gospođe Antonije Marić, po nazivom „Medicinski simptomi/Fizičke i psihičke bolesti“.
U svom predavanju objasnila je značaj humora u zdravstvu koji pomaže djeci da ne doživljaju bolnicu i medicinsko osoblje kao neugodno iskustvo. Osvrnula se na važnost što manje hospitalizacije djece te ublažavanja negativnih posljedica odvajanja od roditelja, boravka u nepoznatom okruženju, straha od boli i nemogućnosti razumijevanja medicinskih postupaka koje djeca u bolnici ipak moraju prolaziti. Posebno zanimljiv dio predavanja za sve klaunovedoktore, odnosio se na faze koje djeca prolaze kao reakciju na hospitalizaciju. Gospođa Marić, pružila je dubinski uvid u tri faze: protesta, očaja i ravnodušnosti, te je klaunovima pružila znanje iz prve ruke koje će im olakšati prepoznavanje trenutka u kojem se dijete nalazi.
Današnje predavanje pružilo nam je dubinski uvid u sve što medicinsko osoblje radi, uz svoj primarni posao, o ustroju bolnice i načinima na koje psiholozi osmišljavaju radionice za djecu te stvaraju uvjete da djetetu bude što ugodnije u bolnici, a dio toga smo i mi, CRVENI NOSOVI.
Nakon održanog predavanja, glavna sestra Klinike za pedijatriju KBC-a Zagreb, Antonija Marić, s nama je progovorila o važnosti klaundoktorskog posjeta bolnicama.
„Posjeti klaunovadoktora su nam izuzetno bitni budući da pružate načine koji ublažavaju nepovoljne utjecaje hospitalizacije na djecu. Uveseljavate ih i skraćujete im vrijeme tijekom boravka u bolnici. Smatram da su djeca za vrijeme i nakon posjeta CRVENIH NOSOVA, dosta veselija te da su klaunovi odlično prihvaćeni od strane djece, njihovih roditelja i medicinskog osoblja.“, rekla je.
Osvrnula se je i na kontekst u kojem klaunovidoktori pomažu medicinkom osoblju pri izvođenju neugodnih pretraga za djecu.
„Služite djeci kako bi im privukli pažnju i odvratili ih od bolnih pretraga koje medicinsko osoblje mora napraviti. Umjesto u iglicu, djeca gledaju u vaš crveni nos, a pažnja im je usmjerna na klauna. Već samim time nam olakšavate zahtjevne procedure.“
Porazgovarali smo i s klaunovima koji su podijelili svoje dojmove i nova saznanja s predavanja.
„Svidjelo mi se predavanje glavne sestre Marić jer sam nadogradio svoja znanja. Pružila je korisne informacije koje će nam pomoći da budemo još profesionalniji u pristupu djeci te nova saznanja koliko im možemo olakšati dane provedene u bolnici. Jako mi je drago što sam sudjelovao u ovom predavanju koje će mi biti korisno u budućem radu.“, rekao je Domagoj Ivanković, klaundoktor Ćebo u našem osječkom timu.
„Ovo predavanje mi je bilo jako korisno jer nas je gospođa Marić provela kroz različite psihološke faze kroz koje dijete prolazi za vrijeme hospitalizacije. Nadogradila sam svoja znanja oko pravih trenutaka u kojima djelovati i načina kako pristupiti djeci.“, kazala je Mirta Lučin, klaundoktorica Iskrica, koja djeluje u našem splitskom timu.
„Drago mi je što je današnje predavanje obuhvatilo potrebu za interakcijom i pružanjem psihološke pomoći i roditeljima djece. Pri našim posjetama bolnicama često ih susrećemo i s njima komuniciramo, a riječ je o ljudima koji također prolaze kroz teške trenutke uz svoju djecu te im je potrebna pomoć kako bi se lakše prilagodili situaciji u kojoj se nalaze.“, osvrnuo se Mario Perković, koordinator za grad Osijek, Slavoniju i Branju i klaundoktor Žbunj.