Ako ste ikada vi, ili vama bliska osoba, boravili u bolnici, onda znate da je to uvijek stresno iskustvo. Boravak izvan vlastitog doma, odvojeni od svojih bližnjih, ponekad bez, ili s ograničenom mogućnosti posjeta, u neizvjesnosti, može biti iznimno teško. U takvoj atmosferi raspoloženje je kod bolesnika često narušeno, pogotovo kad se radi o djeci i starijoj populaciji. Misija CRVENIH NOSOVA klaunovadoktora je, uz pomoć umjetnosti profesionalnog klauniranja, humora i smijeha, vratiti ljudima u teškim i kriznim situacijama i okolnostima osjećaj radosti, sreće i optimizma. Klauniranje u zdravstvu ima umjetnički pristup koji je, samim time, različit od tradicionalnih, no tijekom godina je dokazao svoju učinkovitost.
Tko su klaunovidoktori?
Klaunovidoktori su umjetnici, posebno educirani za rad s bolesnom djecom, starijim i nemoćnim osobama, te s djecom i mladima s teškoćama u razvoju i uz pomoć umjetnosti – profesionalnog klauniranja, humora i smijeha – olakšavaju boravak u bolnicama ili, naprosto, uljepšavaju dane. U neizvjesnim trenucima u životu tragamo za novom perspektivom, novim pogledom na trenutačnu situaciju u kojoj se nalazimo. To je dijelom zadatak koji klaunovidoktori imaju pred sobom kada dolaze s misijom CRVENIH NOSOVA u dječje domove, na dječje odjele bolnica ili u domove za starije i nemoćne. Klaun živi u trenutku i klauniranje je umjetnost koja se temelji na improvizaciji.
Radionice klaunovadoktora
Kako bi se održala umjetnička kvaliteta klaunovadoktora, neprekidno se održavaju nacionalne i međunarodne radionice s vrsnim stručnjacima unutar organizacije, ali i onih angažiranih izvan RNI-a, a sve u cilju edukacije klaundoktora, stjecanja novih znanja i iskustava, te usavršavanja vještina.
„Meni ove radionice puno znače zato što se ponovo povezujem sa svojim timom i svojim klaunom. Ovo mi je poput jutarnje vježbe i hladnog tuša, nakon ovakvih druženja osjećam se dobro i zadovoljno“, podijelila je svoje iskustvo Petra Bokić, klaunesa CRVENIH NOSOVA klaunovadoktora.
Osim umjetničkih radionica, klaunovidoktori, u svom petogodišnjem obaveznom kurikulumu prolaze stručna predavanja o medicinskim procedurama, sociologiji, psihologiji i komunikaciji, te postaju certificirani klaunovidoktori. No, bez obzira na certifikat njihova edukacija ne završava, oni kroz radionice i predavanja nastavljaju produbljivati svoja znanja kontinuirano se usavršavajući. Dragocjen dio edukacije naših klaunovadoktora je i razmjena iskustava, kako međusobno, tako i s klaunovimadoktorima iz drugih zemalja.
Jedna takva razmjena događa se svake godine na međunarodnom kampu klaunovadoktora koji je organiziran od jedne zemlje partnera međunarodne organizacije RED NOSES Clowndoctors International, odnosno, svake godine jedna zemlja, članica RNI-a, preuzima domaćinstvo međunarodnog kampa klaunovadoktora, gdje se okupljaju svi klaunovidoktori iz jedanaest partnerskih organizacija, uključujući i CRVENE NOSOVE klaunovedoktore iz Hrvatske. Na radionicama i predavanjima klaunovidoktori razmjenjuju znanja i vještine te iskustva u dosadašnjem radu.
Smijeh pomaže
Moć smijeha je velika, a koliko smijeh pomaže djeci prilikom dijagnostičkih i terapijskih postupaka, klaunovidoktori su imali priliku vidjeti i iskusiti u svojem dugogodišnjem radu u bolnicama i sigurno je da, dugoročno, klaunovi stvaraju trajne promjene u bolničkom okruženju, uključujući obitelji i medicinsko osoblje. Jedno od tih dragocjenih iskustava, proizašlih iz nekoliko bolničkih vizita klaunovadoktora, opisala je medicinska sestra Marina Bedeković Sliško koja je dio svog diplomskog rada temeljila na istraživanju utjecaja klaunovadoktora na bolničke procedure, primjerice, vađenje krvi. Svoje spoznaje podijelila je s našim klaunovimadoktorima u obliku predavanja naziva “Percepcija boli u djece pri dijagnostičkim i terapijskim postupcima.”