Donijeti sreću tamo gdje je najčešće prisutna tuga te prodrijeti do osobe koja je zabrinuta zbog bolesti i problema koji su je snašli, često nije lak zadatak. Kako bismo razumjeli emocionalne potrebe svojih korisnika, posebice djece i starijih osoba, veliku pozornost pridajemo edukaciji i obrazovanju u raznim područjima. Poznavanje osnova komunikologije, sociologije, pedagogije, bolničkih procedura, ali i različitih umjetničkih vještina, nužno je kako bi klaundoktor bio cjelovita osoba pripremljena za rad s najranjivijim skupinama.
Stoga sudjelujemo na raznim radionicama i edukacijama koje drže hrvatski, ali i svjetski stručnjaci. U sklopu Međunarodne putujuće škole humora (ISH TO GO), koja se ove godine održala od 3. do 6. travnja u Centru mladih Ribnjak u Zagrebu, imali smo čast ugostiti iskusnog klauna i učitelja klaunske umjetnosti, Lorenza Wendu. Lorenz Wenda već od 1995. godine radi kao klaun za austrijsku organizaciju ROTE NASEN te trenutno aktivno sudjeluje u njihovom umjetničkom timu. Svoju strast prema umjetnosti klauniranja prenosi kroz brojne radionice i tečajeve, radeći s početnicima, profesionalcima te s različitim zdravstvenim organizacijama klauna diljem Europe.
Tema koju nam je predavač želio približiti je „Istina i autentičnost u klauniranju…“. Cilj radionice bio je povezati klaunski lik sa svojim osobnim karakterom, osjećajima i emocijama kako bismo pružili korisnicima najbolje od sebe, autentično i iskreno. Na taj način možemo im pružiti istinsku sreću, istovremeno omogućujući sebi unutarnji rast i razvoj.
„Kako bismo služili našoj misiji donošenja humora i smijeha ljudima kojima je potrebna radost, moramo neprestano tražiti najbolji način da ovaj humor zaživi kroz našu umjetnost klauniranja. Iznova i iznova moramo se suočiti s izazovom kako naša umjetnost klauniranja može postati umjetnost susreta koja prodire dublje od same zabave.“, rekao je predavač Lorenz Wenda.
„S velikom otvorenošću i znatiželjom, hrvatski klaunovidoktori suočili su se s osobnim i umjetničkim izazovom kako razviti svoj klaunski lik iz svog osobnog humora, uzevši u obzir svoje slabosti i snage, neuspjehe i uspjehe te um i emocije. Kroz radionicu zajedno smo tražili različite načine kako se autentičnost svake osobe može odraziti kroz „crveni nos“, kroz „masku“ našeg klauna. Isprobali smo različita kazališna, fizička i maštovita kretanja kako bismo stvorili autentičnu scensku prisutnost u kojoj ne igramo ulogu klauna već jesmo klaunovi.“, podijelio je s nama predavač.
Nakon ove radionice klaunovidoktori su osnaženi i usavršeni u svojim umjetničkim vještinama, spremni da donesu još više osmijeha i radosti onima kojima je to najpotrebnije. Od srca zahvaljujemo Lorenzu Wendi što je izdvojio svoje vrijeme i prenio nam svoje znanje kako bismo postali još bolji u onome što radimo. Veliko hvala i Centru mladih Ribnjak na ustupljenom prostoru za održavanje radionice.