Christophe Dumalin dugogodišnji je klaundoktor iz Belgije, zaposlen u međunarodnoj organizaciji RED NOSES Clowndoctors International u Beču. Umjetnički je koordinator programa Karavan Orkestar.
“Djeci s teškoćama u razvoju dajemo prostor da budu ono što jesu”
Za klaunovedoktore najvažnije u projektu Karavan Orkestar jest susret s djecom. Djeci s teškoćama je važno to što im nudimo mogućnost sudjelovanja u kulturnim aktivnostima iz kojih su, u svakodnevnom životu, isključeni.
Klaunovidoktori djeci pružaju vrijeme i mjesto za reakciju, omogućuju im da budu svoji što u društvu nemaju priliku. Društvo u kojem živimo bazirano je na brzini i efikasnosti, a djeca s teškoćama u razvoju nisu brza ni efikasna, ne ispunjavaju očekivanja društva.
Međutim društvo u kojem živimo ne zna biti sretno, stalno izmišljamo nova pomagala i podražaje kako bi bili sretni, a djeca za koju govorimo da imaju teškoće u razvoju, uživaju upravo u susretu s čovjekom.
Ona su sretna u stvarnom vremenu, njihova sreća ne ovisi o stvarima, otvorenija su i iskrena, ako vas pitaju kako ste, onda im je to stvarno bitno i zanima ih. Međutim za takvu komunikaciju njima treba vremena, mi im dajemo vrijeme za reakciju. Mislim da bi svi mogli i možemo puno naučiti od djece s teškoćama.
“Djeci s teškoćama u razvoju klaunovi otvaraju vrata u neki novi svijet”
Djeca jako vole projekt, klaunovi im otvaraju vrata u neki novi svijet, oni imaju vrijeme i mjesto za njih. Djeci se najviše sviđa kada pjevamo njihova imena, to je njihov privatan trenutak u kojem su oni mali kraljevi i kraljice, to im posebno znači.
Cijeli projekt je baziran na osjetilima, zvuku, dodiru, osjećaju, tako da su im se rekviziti, ključevi i tkanina posebno svidjeli. Moglo se čuti kako djeca pjevuše melodije pjesama koje smo im pjevali.
Muzika je univerzalni jezik koji svi razumiju, osjećaju i u kojem svi mogu sudjelovati. Za djecu s teškoćama u razvoju muzika je najlakši jezik.
Međutim, moram napomenuti da projekt Karavn Orkestar nije terapija, to je interaktivna predstava za djecu koja ima terapeutski učinak.
Terapeuti imaju dijagnozu, program i cilj koji terapijom žele postići. Nama rezultati nisu bitni, dolazimo s predstavom djeci kako bi im nešto poklonili, ne tražimo ništa zauzvrat, nama je bitan susret i trenutak koji ćemo podijeliti, naravno da smo presretni ako vidimo da se dijete nakon toga osjeća bolje.
Učitelji i asistenti djece često se čude kako u pola sata uspostavimo kontakt s djecom koja su inače jako zatvorena i ponekad je potrebno čak do šest mjeseci da nekoga prihvate.
Naš uspjeh leži u konceptu predstave koja je prilagođena djeci, dajemo im vrijeme za reakciju, prostor da budu ono što jesu, usporavamo i prilagođavamo se njihovim potrebama. Ovakav je pristup djeci s poteškoćama prirodan, oni zatvaraju vrata kada im je nešto prebrzo, kada društvo nešto očekuje od njih.
Klaunovidoktori daju im trenutke radosti koje mogu podijeliti s njima bez ikakvih očekivanja.
Christophe Dumalin, klaundoktor i koordinator programa Karavan Orkestar