Projektom ClowNexus povezujemo se s djecom s poremećajem iz spektra autizma, dajući im dovoljno prostora i vremena da se izraze i budu ono što jesu.
Društvo u kojem danas živimo naviklo je na ubrzani tempo i reakciju, što je djeci s teškoćama u razvoju ponekad teško pratiti. Žive u istom svijetu kao i svi drugi, samo ga doživljavaju na malo drugačiji način. Klaun se nikada ne fokusira na ono što nedostaje, nego na ono što postoji, prepoznajući potencijal svakog djeteta i osnažujući one najranjivije. Svojim jedinstvenim pristupom daje im vrijeme i prostor za sudjelovanje u umjetnosti i kulturi bez ikakvih očekivanja. Projektom ClowNexus klaunovidoktori djecu ne svode na njihovo stanje ili okolnosti, već se usredotočujemo na dublje razumijevanje sposobnosti i prednosti svakog djeteta s poremećajem iz autističnog spektra s kojim stupamo u interakciju.
Ovaj trogodišnji projekt, započeli smo provoditi u Centru za autizam i Dječjem vrtiću Bajka u Zagrebu, gdje smo prikupili brojna iskustva.
Klaundoktorice Nina Sabo i Petra Bokić posjetile su djecu Centra za autizam u Dječjem vrtiću Utrine. Svoje iskustvo ove posjete podijelila je Nina, dr. Lila: „Krenule smo na novo putovanje u vrtić koji smo posjetile po prvi put i među djecu o kojoj smo znale samo ono što smo kao pripremu pročitale u šturoj tablici. Premda te ništa s papira ne može pripremiti za posjet uživo. Čarolija se dogodila već na ulazu u sobu, kada je jedan dječak uzvikao: „Klaunice, klaunice!“ Tim je veselim poklikom započelo naše trodnevno druženje u kojem smo sestra Livadić i ja skupljale male čarolije, hvatale poglede i sramežljive osmijehe.“
Cilj projekta je uključiti djecu s poremećajem autističnog spektra u igru, dopustiti im biti ono što jesu i pokušati ući u njihov svijet koji se nama čini nedokučiv. Klaun svojim pristupom olakšava trenutke međuljudskog povezivanja na dubljoj razini i daje djeci prostor za izražavanje vlastitog kreativnog potencijala. „Išli smo svi zajedno na putovanje brodom, svirali smo i bubnjali po svemu što nam je došlo pod ruku, hvatali pero i puža koji mjeri sve pred sobom, pokušavali uloviti nestašni šešir i vidjeti koje je boje svijet ispod marama duginih boja. Vunenim nitima crtale smo labirint i tkaninama stvarale buru, valove i elektrizirale pramenove kose.“, slikovito je druženje opisala Nina, dr. Lila.
Projekt ClowNexus je sufinanciran u okviru programa EACEA Kreativna Europa, a njegovom će se provedbom razviti nove metodologije za zajednički kreirane umjetničke intervencije u socijalnom, zdravstvenom i obrazovnom okruženju.