CRVENI NOSOVI klaunovidoktori 10. ožujka održali su panel-diskusiju na temu „Klaun nas povezuje – Utjecaj rada klaunovadoktora na stanje korisnika domova za starije osobe“ u Kulturno informativnom centru u Zagrebu na kojoj su se okupili stručnjaci i stručnjakinje iz područja socijalne i medicinske skrbi.
Panel-diskusija organizirana je u sklopu europskog projekta ClowNexus. Aktivnosti ovog projekta granaju su u dva smjera prema starijim osobama oboljelih od demencije, a drugo su djeca iz autističnog spektra. Svi partneri na ovom međunarodnom projektu provode aktivnosti koje su usmjerene na te dvije skupine i paralelno se sa svim tim aktivnostima provodi umjetnički laboratorij gdje se formiraju neki novi formati koji su usmjereni na ove dvije ciljne skupine.
Otvarajući panel Deniza Drusany, izvršna direktorica CRVENIH NOSOVA klaunovadoktora, istaknula je: „Znamo da nismo prva linija pružanja pomoći, ali mislim da smo odmah ona druga linija, ona koja donosi snagu, budi nadu, mijenja atmosferu u tim kriznim situacijama. I tu smo zapravo, u ovoj panel diskusiji, htjeli okupiti sve vas kako bi nam pomogli u opisivanju onog što je lako vidljivo, a teško opisivo.“
Na prvu temu „Integracija starijih osoba u naše društvo, kontekst Hrvatske i Zagreba“, govorio je Zoran Vukić, osnivač CRVENIH NOSOVA klaunovadoktora, dr.sc. Romana Galić, pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo i osobe s invaliditetom Grada Zagreba i prof.dr.sc. Ana Štambuk s Pravnog fakulteta koja je rekla: „Naš smisao života je da budemo radosni i da radost nosimo jedni drugima. Vezano na dugovječnost, podaci longitudinalnih genealoških studija pokazuju da glavni faktor koji nosi zdravu, uspješnu starost i dugovječnost je taj kako ja kao pojedinac odgovaram na to što se meni događa.“
Situacija vezana za palijativnu skrb vezano za klauna koji je emotivno biće, kojemu je glavna radost nalazi se u sadašnjem trenutku: „Taj način učimo godinama, ali spoznali smo da trenutak u kojem žive ljudi s demencijom, u njima i dalje čuči tračak radosti i u tom malom trenutku i susretu s nama otkrivamo taj veliki svijet radosti koji baziramo na neočekivanju.“, kazao je Zoran Vukić, osnivač CRVENIH NOSOVA.
Na temu „Demencija ili život u trenutku, filozofska postavka klaundoktora“ govorila je dr. med. Sanja Klaić Grotić, liječnica obiteljske medicine u Zagrebu, koja je istaknula kako trenutno u svijetu od demencije boluje oko pedeset milijuna ljudi.
Kroz temu „Iskustva suradnje stručnjaka u domovima za starije osobe i klaunovadoktora“ Štefica Karačić, ravnateljica doma za starije „Centar“ istaknula je kako suradnja traje dugo i kako korisnici trebaju klaunovedoktore: „Veselje se unosilo vašim dolaskom i pokazalo se da to ima snažan učinak na naše korisnike, upravo na one koji su tad bili u riziku od isključenosti, vezani za svoje sobe na stacionaru, gdje je vaš dolazak unio jedno veselje i radost. Posebno je ostavilo traga sudjelovanje u programu CIRKUS VARIJETE. Mi smo to naučeno puno puta iskoristili u našim svečanostima. Smijeh je ono ključno što se unosi vašim dolaskom u naše kuće. Starost pa i depresija koja dolazi s demencijom treba takvu jednu injekciju i to se uvijek vidi da je dobrodošlo.“
Sličnog razmišljanja bila je i Nataša Koražija ravnateljica doma za starije „Park“ koja je istaknula da su klaunovidoktori liječnici za srce i dušu, te je rekla da su posjete uvijek dočekane s velikom radošću: „Čim se izvijesti obavijest da dolaze klaunovidoktori kreće uzbuđenje i pozitivno raspoloženje. Znači do samog dolaska mi smo već odradili dio radosti. To se najbolje vidi na njihovim licima – iščekivanje, veselje i radost. Vaš dolazak i njihova spremnost na vaš dolazak i ta spontana reakcija na šale. Kad odete, mi tu radost osjećamo još danima. Njihov život je obogaćen. Njihova radost je nesputana i zaboravljaju ono što su bili: liječnici, profesori, frizerke, bilo što drugo, oni su jednostavno djeca i njihova reakcija je jednostavna kao i dječja. ClowNexus već sad pokazuje velik efekt. Osobe koje su smještene na Alzheimerovom odjelu vas uistinu rado iščekuju, osjetili su taj individualni pristup i raduju se kada vas vide. Ima osoba koje nisu komunicirale, nisu kontaktirale, ali na vašu pozitivnu energiju, prepoznavanje kroz vrlo kvalitetnu pripremljenost projekta, on stvarno pokazuje već sada velike rezultate i jako se veselimo nastavku.“
Svoj kratki dojam o iskustvu suradnje s klaunovimasdoktorima dala je i Ana Lipša Kocmanić, socijalna radnica doma za starije osobe “Medveščak” u Zagrebu: „Kroz ulogu klauna ipak imaju neku slobodu izražavanja koju mi, bez obzira na svoje znanje i vještine možda si ipak ne možemo dozvoliti u direktnom odnosu prema korisniku. Oni to mogu, biti neposredni i direktni i to sve u skladu s korektnim odnosom i poštovanjem prema njima i to ih automatski zbliži. Puno brže reagiraju pozitivno nego što možda mi to onako polako, stručno i profesionalno radimo. Tako da je to svakako jedna specifičnost klaunova i velika prednost.“
Panel-diskusija zaključena je uz riječi Zorana Vukića, osnivača CRVENIH NOSOVA klaunova doktora koji je kazao kako vjeruje da je jedna od snaga pristupa klaunovadoktora, različitosti u trenutku ‘neočekivanja’, u neposrednom druženju bez obostranog očekivanja i tu se pronalazi taj prostor slobode i kreacije. Diskusija je završena uz nastup i pjesmu crvenonosnog glazbenog sastava „Ni Neki Bend“.