Prošlo je godinu dana od kada smo započeli s provedbom našeg projekta, sufinanciranog od strane Europske unije, CIRKUS VARIJETE – poboljšanje kvalitete života i razvoj umjetničkih vještina korisnika domova za starije kroz sudjelovanje u cirkuskoj izvedbenoj umjetnosti.
U punih godinu dana koje su iza nas, obišli smo domove za starije i nemoćne u Zagrebu, Rijeci, Splitu i Osijeku. Susreli smo se s ljudima čije su nas biografije, talenti i optimizam oduševili. Prvu, od ukupno deset petodnevnih radionica CIRKUS VARIJETE-a proveli smo u Domu za starije osobe Zagreb – Centar. Već na inicijalnom sastanku s ravnateljstvom Doma Centar dobili smo potvrdu kako imamo kvalitetno koncipiran umjetnički program i kako bi korisnici uistinu mogli uživati u novoj aktivnosti, ali niti slutili nismo koliko ćemo se tijekom svih deset radionica nasmijati, koliko ćemo životnih mudrosti čuti, koliko snage i istinske ljepote ćemo otkriti. Nakon Doma za starije Zagreb – Centar uslijedio je Dom za starije osobe “Medveščak, nakon toga nizali su se Dom za starije i nemoćne osobe Osijek pa Dom za starije i nemoćne osobe Split – Zenta te Dom za starije osobe “Kantrida” Rijeka. U svakom od spomenutih domova proveli smo dvije radionice te dvije završne izvedbe. Jedna bolja od druge, svaka punija korisnicima koji su željeli sudjelovati u programu i znatiželjnim gledateljima koji su bodrili, isčekivali i smijali se zajedno sa svojim sustanarima. Svakon novom radionicom imali smo čast osjetiti, vidjeti i doživjeti što znači buditi uspavane talente, koliku snagu ima izvedbena umjetnost i koliko svaki čovjek, bez obzira na životne okolnosti ili put koji iza njega ima potrebu zaiskriti životnom radošću. Pratili su nas mediji, osoblje domova, fotografi, volonteri i baš svi smo se uvijek složili oko toga kako umjetnost, uistinu, pokreće radost u nama, bez obzira na godine i bez obzira jesmo li u ulozi izvođača ili smo u ulozi gledatelja.
Ideja za projekt usmjeren prema starijoj populaciji u domovima seže još u početke djelovanja CRVENIH NOSOVA klaunovadoktora kada je pokrenut i srodan projekt Cirkus Pacijentus. Cirkus Pacijentus je program namjenjen djeci i mladima, smještenim na liječenju na bolničkim odjelima. Kako su i domovi za starije također mjesta sa dugoročnim korisnicima, odlučili smo koncept Cirkus Pacijentus programa ponuditi i starijoj populaciji smještenoj u Domovima za starije osobe, pod nazivom „CIRKUS VARIJETE.
Provedbom uspješnog pilot projekta, izvedenog po prvi puta 2016. godine u Domu za starije osobe Kantrida u Rijeci, naišli smo na prekrasan odjek korisnika koji su sudjelovali u premijernom ciklusu radionica te izvedbi Cirkus Varijetea. Nakon premijerne izvedbe Cirkus Varijetea, publika (također stanovnici doma) je oduševljeno izlazila pitajući kada ćemo ponoviti predstavu, dok su nas sami izvođači završnog programa oduševljeno pozivali da krenemo na zajedničku turneju po domovima Primorsko – goranske županije, te smo ovakav neobični umjetnički koncept odlučili ponuditi i na natječaju Europskog socijalnog fonda gdje smo dobili bespovratna sredstva u iznosu od 308.713,96 kn kn za opremanje i provođenje deset ciklusa radionica cirkuskih vještina te izvedbi produkcijskih nastupa u 5 domova za starije osobe, na području Republike Hrvatske.
U proteklih godinu dana, u projektu je sudjelovalo 100-tinjak direktnih korisnika, dok je indirektno, kroz brojne gledatelje – korisnike domova, osoblje i pripadnike medija, obuhvaćeno oko 500 korisnika, a neki utisci korisnika ostat će u nama još dugo.
Vera (84): “Oduševljena sam ovim programom. Jako lijepo i jako ugodno je bilo s klaunovimadoktorima na Cirkus Varijeteu. Živjet ćemo od toga barem 3 mjeseca. U veselju. Tjedan nam je prošao u hipu i šteta da je gotovo. Tu sam već 9 godina u domu i ovakve vesele zgode još nismo imali, mada smo puno toga imali, ali ovo je nešto posebno. Dođite nam opet što prije.”
Marija (61): “Godinu dana od dolaska u dom bila sam u depresiji. Crveni nosovi su me prvi svojim Cirkus Varijeteom motivirali da se uključim u društveni život u domu”
Osobito nas veseli podrška medicinskih stručnjaka i osoblja. “Ovo su kognitivne, mentalne i socijalne vježbe, ali najvažnije je veselje i smijeh. To je lijek!”, Marija Maras,ravnateljica riječkog Doma za starije i nemoćne osobe Kantrida.
Hvala svim korisnicima domova koji su nas uvijek s veseljem dočekali, hvala medicinskom osoblju koje nam je bilo velika podrška u ovom projektu. Hvala od srca i svim medijima koji su na pratili te i zajedno se s nama trudili podići svijest o pozitivnom utjecaju na opće psihofizičko stanje i poboljšanu socijalizaciju starijih osoba kroz participaciju u umjetničkim aktivnostima.