Kad lijepe rutine kao što su odlazak u školu, druženje s prijateljima ili igranje sa psom zamijene bolničke rutine, vađenja krvi, pretrage i rasporedi terapija, djeca počinju gubiti doticaj sa životom koji postoji izvan bolnice.
Postaju sve okupiraniji svojim medicinskim stanjem i svjesniji svojih trenutnih ograničenja.
Djeca se na dugotrajnom liječenju u bolnici često bore s dosadom, postaju nezainteresirana i ponekad se osjećaju nemoćno.
Programom Cirkus Pacijentus klaunovidoktori žele osnažiti djecu na dugotrajnom liječenju i pokazati im da, unatoč trenutnoj situaciji, i dalje mogu imati svoje djetinjstvo i osjećati se radosno i bezbrižno.
Pet dana klaunovidoktori s djecom vježbaju različite cirkuske vještine, uče ih žonglirati, vrtjeti trake i leteće tanjure, izvoditi trikove, ali i jednostavnije akrobacije, prilagođene trenutnom stanju djeteta.
Posljednji dan radionica, djeca zajedno s klaunovimadoktorima u bolnici podižu cirkuski šator te za roditelje, prijatelje i medicinsko osoblje izvode cirkusku predstavu.
Iza vrata cirkuskog šatora djeca ostavljaju sve svoje dijagnoze, predviđanja i nemoći, a pred šator izlaze kao samopouzdani i snažni cirkusanti čija volja za životom sada postaje veća od svake bolesti.
Što kažu djeca?
„U bolnici vježbam koristiti ritmičke trake, atmosfera je odlična, baš nas razveseli jer u bolnici nema puno toga za razveseliti nas. Ovoga bi trebalo biti više u bolnici.“
— djevojčica Lara
Klaunovidoktori uživaju u Cirkus Pacijentusu
„Na Cirkus Pacijentusu uvijek tragamo za svjetlom u tmini, za mrvicom dobre bolje i pozitive te oko toga gradimo radosnu igru. Svakom se djetetu pažljivo posvećujemo i polagano ih motiviramo da krenu vježbati. Strpljivo čekamo da se uključe i ona djeca koja na početku nisu bila zainteresirana ili imaju tremu. Zbog takvog pristupa na kraju dobijemo vatromet kreativnosti na završnoj predstavi.“
— Dr.Žbunj